Myć włosy... mąką, mydłem czy szamponem w kostce? + Jak zrobić własny szampon?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się później z tubką szamponu, którego użyłeś? Recyklingowi w Polsce poddaje się poniżej 50% odpadów, reszta trafia na wysypiska, a stamtąd często do wód…

Aby nie produkować śmieci można spróbować innych sposobów na mycie włosów i niżej pokrótce kilka z nich opiszę.

    
  1. Mycie włosów mydłem

 Nie jest to rozwiązanie dla każdego, ponieważ nie wszystkie włosy polubią się z mydłem. Mydło ma odczyn zasadowy, natomiast nasza skóra głowy kwaśny, przez co po zakończeniu mycia włosów mydłem, musimy je przepłukać zakwaszającą płukanką – na przykład z dodatkiem octu jabłkowego czy kombuchy.

Niestety jednak mimo użytkowania takiej płukanki część włosów – w tym moje – nie będzie chciała współpracować i paradoksalnie może tworzyć się z nich jeden wielki tłusty kołtun.

Jeśli jednak Tobie odpowiada ten sposób mycia głowy, pamiętaj by nie trzeć mydłem po włosach, tylko wytworzoną pianę w rękach nakładać na włosy lub włożyć je do słoika, nalać wody i wytworzyć pianę w nim 😊

 

2.  Mycie mąką żytnią

 Wiem, brzmi bardzo dziwnie, ale dużo osób myje w ten sposób z powodzeniem swoje włosy :D

Mąka żytnia zawiera naturalnie łagodne saponiny, które odpowiadają za jej właściwości myjące (saponiny występują także w mydle czy orzechach piorących).

Mąka nie zmienia nam także pH skóry głowy.

Do mycia stosuje się mąki żytnie od typu 500 do 720.

Do połowy szklanki wody dodajemy 3-4 łyżki mąki żytniej i mieszamy, aż uzyskamy jednolitą pastę. Musimy ją następnie wmasować dokładnie w skalp i obficie spłukać.
Na koniec można użyć zakwaszającej płukanki.

Wiele osób zachwala, jednak moje włosy nie chciały dać się wyczyścić mąką.


    3.      Mycie szamponem w kostce

Może być on Wam znany z niektórych drogerii typu Rossmann lub z Internetu. Jest już wiele różnych firm, które produkują szampony w kostce.
No, dobrze, ale  jak rozpoznać czy kupujesz szampon czy mydło?

Mydło w kostce ma w składzie NaOH, natomiast szampon w kostce nie powinien go posiadać. Środkiem myjącym w szamponie w kostce jest zazwyczaj SCI (Sodium Cocoyl Isethionate) lub SCS (Sodium Coco Sulfate). Są to środki o wiele łagodniejsze dla włosa.

Jak korzysta się z takiego mydła?
Nie wolno nim trzeć po włosach, bo w ten sposób się je zniszczy (opowiada o tym więcej Agnieszka Niedziałek na swoim kanale na YouTube – wwwlosy.pl). Można tworzyć pianę w rękach i myć nią włosy, jednak ja wrzucam szampon do słoika, wlewam do niego wodę, mocną trzęsę i myję włosy taką zmydloną wodą.

Na ile starcza szampon?

W zależności od długości Twoich włosów szampon może służyć odpowiednio dłużej, jednak przy moich długich włosach szampon w kostce z firmy Cztery Szpaki starczył na ponad 4 miesiące użytkowania. To daje faktycznie oszczędności!

A może zrobić własny szampon?

Czemu nie! Możesz dzięki temu dobrać indywidualnie zioła i glinki, które odpowiadają Twoim włosom.
Koszt składników potrzebnych do zrobienia jednego takiego szamponu to 10,44 zł. Lekka różnica w porównaniu do sklepowych 30zł czy 50zł, nie?
Chcesz dowiedzieć się jak stworzyć własny szampon i trochę zaoszczędzić?
😉
Potrzebujesz:

  1. 38g SCI (Sodium Cocoyl Isethionate)
  2. 15g wody
  3. 5g masła shea
  4. 5g oleju z pestek winogron
  5. 16g glinki czerwonej
  6. 5g Shikakai
  7. 7g Neem
  8. 8g Mulethi
  9. 1g olejku eterycznego (u mnie geraniowy)

 UWAGA! Pracuj w rękawiczkach, okularach i maseczce, ja zakładam też fartuch laboratoryjny (ubranie niedomowe, specjalnie do celów "chemicznych"). Pył z SCI działa drażniąco, dopóki go nie obrobimy.

Przygotowanie:

  1. W kąpieli wodnej podgrzewaj przez ok. 5-10 minut SCI z wodą i olejami. Poczekaj aż zrobi się kleista maź, "kleik"
  2. Zdejmij z ognia i stopniowo wsypuj wcześniej przygotowaną w misce mieszankę: glinkę, Shikakai, Neem i Mulethi. Dokładnie mieszaj - możesz łyżką, możesz ręką.
  3. Dodaj olejek eteryczny i ponownie wymieszaj.
  4. Przełóż do formy i odstaw na 2 dni, by wszystko się utwardziło i szampon za szybko się nie rozpuszczał.
  5. Gotowe!

 

 

 

Komentarze

Popularne posty