Jak bezpiecznie i ekologicznie karmić ptaki?

Dziś chciałabym napisać Wam o karmieniu ptaków. Z pewnością wielu z Was karmi ptaki zimą, bądź planuje to robić. Warto jednak wiedzieć, jak robić to dobrze, by paradoksalnie ptakom nie zaszkodzić.

Sklepy proponują nam wiele gotowych karmników, z których możemy skorzystać. Tak naprawdę jednak wcale nie musimy kupować żadnego karmnika, a oprócz tego na niektóre należy wręcz uważać. Przykładem takiego karmnika będzie kula tłuszczowa, która owinięta jest plastikową siatką. To, że plastik szkodzi naszej planecie nie jest dla Was odkryciem. Ale czy wiesz, że taka kula może ptaka nawet zabić? Sikorka jedząc może powiesić się na szyi lub zaplątać nóżką i... już nie wyplątać. Zobaczcie też poniższy film, gdzie widać, jak większe ptaki potrafią taką kulę zwyczajnie połknąć... a potem ten plastik mieć w sobie.
Myślę, że te 2 argumenty zdecydowanie wystarczą, by szukać alternatywy.


Jaki w takim razie mam dla Was pomysł na karmienie ptaków?
Jeśli nie chcecie karmić samym ziarnem z podobnego pojemnika, jak ten, wykorzystajcie kubek, filiżankę albo połówkę kokosa ;) Zaraz pokażę Wam krok po kroku, jak wykonać fajny i prosty karmnik. To świetny sposób na zaangażowanie dzieci i lepsze zapoznanie ich ze światem przyrody :)



Przygotuj:
- niepotrzebny Ci kubek/filiżankę lub połówkę kokosa
- olej kokosowy lub smalec
- ziarna: słonecznik, konopie, len, zboża, proso, orzechy (niesolone) lub gotową mieszankę dla dzikich ptaków
- patyk

Przygotowanie:
  1. Kubek i patyk dokładnie umyj i osusz.
  2. Olej/smalec wrzuć do garnka i rozpuść na małym ogniu.
  3. Do rozpuszczonego oleju/smalcu dodaj ziarna.
  4. Zmieszaj ziarna z olejem, niech będzie ich tyle, by były powleczone  przez olej, a "luźnego" oleju nie było za wiele. Czyli proporcje prawie 1:1, oleju niewiele więcej od ziaren.
  5. Przelej do kubka i włóż patyk. Pamiętaj, by był po przeciwnej stronie od uszka, by po zawieszeniu na nim, ptaki miały jak wygodnie usiąść.
  6. Odstaw kubki do zastygnięcia, najlepiej na dwór.
  7. Po godzinie na dworze moje karmniki są już gotowe do zawieszenia.
Dzięki uszkom taki karmnik możesz zawiesić po prostu na - stabilnym! - drzewie lub - jak ja - do uszka doczepić coś, na czym będziesz mógł zawiesić go na płocie.

Twój karmnik jest gotowy :)
  1. Pamiętaj by dbać o czystość swojego karmnika, by ptaki nie chorowały.
  2. Jeśli w okolicy jest niewiele karmników, karm ptaki do wiosny. Ptaki łatwo przyzwyczajają się do łatwego znajdowania pożywienia i gdy nagle się ono skończy, a wokół śnieg i mróz, to mogą mieć problemy ze znalezieniem innego jedzenia.
  3. Warto przygotować ptakom pojnik ze świeżą, czystą wodą. Poidło za każdym razem dokładnie myj i susz przed ponownym nalaniem wody.
  4. Oprócz ziarnem możesz też karmić ptaki: owocami lub niesoloną słoniną.
  5. Ptak nie jest śmietnikiem, spleśniałe produkty szkodzą mu tak samo, jak Tobie.
Zrobiłeś swój karmnik? :) Koniecznie pokaż go  komentarzu!



















--------------
Źródła zdjęć:
- zdjęcie martwego ptaka przez kulę tłuszczową - https://www.kildarenow.com/news/home/498368/how-to-feed-and-not-to-feed-our-wild-garden-birds.html
- film mewy zjadającej kulę tłuszczową - facebook
Reszta materiałów jest moją pracą :)

Komentarze

  1. super wyjaśnione! Dzięki za ten wpis. W kwestii ekologicznych rozwiązań firma http://betterbetter.com też zaproponuje wam fajne produkty eko!

    OdpowiedzUsuń
  2. Mamy jesień, lada chwila będzie zima.. także faktycznie warto skupić się na tym, jak dokarmić ptaki.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty